12 Ocak 2010 Salı

KOÇ MÜZESİ 5.GÜNLÜK PLAN KONU TAŞITLAR(MÜZE SONRASI ETKİNLİKLER)


Okul Adı: Tarih:07.01.2010
Yaş grubu:
Öğretmen adı:
AMAÇ VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme.
Kazanımlar
4.Sözel yönergelere uygun olarak yürür.

SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 6. Başkalarının ilişkilerini yönetebilme.
Kazanımlar
7.Gerektiğinde lideri izler.
9.Etkinliklerinin süresine ilişkin yönergeye uyar.
10.Grup etkinliklerinin kurallarına uyar.
Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme
Kazanımlar
5.Çeşitli materyaller kullanarak ritim oluşturur.

DİL ALANI
Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme
Kazanımlar
2.Sohbete katılır.
3.Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.
Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme
Kazanımlar
1. Görsel materyalleri inceler.
2. Görsel materyalleri ilgili sorular sorar.
3. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.

BİLİŞSEL ALAN
Amaç 2. Olay yada varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
Kazanımlar
1.Olay yada varlıkların özellilerini söyler.
2. Olay yada varlıkların özelliklerini karşılaştırı.
Amaç 3. Dikkatini toplayabilme
Kazanımlar
1. Dikkat edilmesi gereken nesneyi durumu olayı fark eder.
2. Dikkatini nesne durum olay üzerinde yoğunlaştırır.
3. Dikkat edilmesi gererken nesneyi durumu olayı söyler.




ETKİNLİKLER
ÖĞRENME SÜRECİ

SERBEST ZAMAN Öğretmen sınıfa gelir .O gün için hazırladığı programa uygun olarak kavram hartasını duvara asar ve sınıfı hazırlar.
.Sınıfa gelen çocuklarla tek tek selamlaşır.İstedikleri köşeye geçmesi için yönlendirir.
.Öğretmen bu süre içinde onları gözler.
.Serbest etkinlik sonunda çocuklar ve öğretmen;
‘’Tik tak tik tak dön de saatine bak
Oyun saati bitti toplanma saati geldi’’ diyerek sınıfı toplarlar. Temizlik ihtiyaçları giderildikten sonra ise kitap köşesine geçerler.

TÜRKÇE-MÜZİK
S.D.A A11:K5

D.A A4:K2,3
A8:K1,2,3

B.A A2:K1,2
A3:K1,2,3 .Öğretmen müzede çocukların hangi taşıtları gördükleri,hangilerinin şuanda kullanıldığı,hangilerinin kullanılmadığı,eski-yeni araçlar,en çok hangi araçları beğendikleri gibi bazı sorular yönelterek kavram haritası üzerinden çocuklarla sohbet eder.
.Yapılan kısa süreli sohbetin sonunda öğretmenin taşıtlarla ilgili hazırladığı slayt gösterilir ve slayt üzerinde de çocuklarla konuşulur.Eski ve yeni taşıtlar tanıtılır.Karşılaştırmaları istenir.
.Neden taşıtlar zamanla değişmiş olabilir?
.Gelecekte nasıl taşıtlar olabilir?gibi sorular sorularak çocukların duygu ve düşünceleri alınır.
. Ardından “Taşıtlar” adlı şarkı ritm aletleri eşliğinde tekrar edilir.
Öğretmen çocuklara ritim aletlerini dağıtır ve şarkı önce öğretmen tarafından
söylenir. Ardından hep birlikte ritim tutularak tekrar edilir.



TAŞITLAR

Düdük çalar ince ince, Vapurlar suya dizilir, ,
Yolcular binince. Denizde süzülür , ,
Gidiyor, çufu çufu çuf. Gidiyor dumanına bak , ,
Uzaklarda gözü, Uzaklarda gözü, ,
Git güle güle, gel güle güle, Git güle güle,gel güle güle ,
Çok bekletme bizi. Çok bekletme bizi .

Otomobil fırlar birden, Yolcular rahat uçakla ,
Kalkarken yerinden, Aldırma hiç korkma ,
Katıyor tozu dumana, Gidiyor,göğe bakıyor ,
Uzaklarda gözü, Uzaklarda gözü ,



FEN-MATEMATİK/SANAT


DRAMA

P.M.A A1:K4

S.D.A A6:K7,9,10 .Taşıtlar draması için çocuklar daire şeklini alırlar.
.Öğretmen ikişerli şekilde çocukları gruplandırır ve her gruba bir taşıt ismi verir. (araba, uçak, helikopter,motor, gemi …)
.Çocuklardan eşlerini unutmamaları istenir.
.Öğretmen uçak dediğinde uçak olan çocuklar uçma taklidi yaparak yer değiştirir.
.Sırayla tüm taşıtlar söylendiğinde öğretmen TAŞITLAR der ve tüm öğrenciler yerini değiştirir ve dramaya aynı şekilde devam edilir.
.Oyun çocukların ilgisine göre uzatılabilir.
.Destekleyici etkinlik olarak çocuklara aile katılımı olarak çalışma sayfası yollanır.

AİLE KATILIMI .Ailelerden öğretmenin gönderdiği taşıtlar adlı okuma yazmaya hazırlık çalışma sayfasını çocuklarıyla birlikte tamamlamaları istenilir.



Alıntı: http://etkinlikdunyasi.blogspot.com/2009/05/havada-suda-karada-giden-tastlar.html


AİLE KATILIMI ETKİNLİKLERİ




Hiç yorum yok: